Be the first to review this product
Mobilis 036369 tablet screen protector Clear screen protector Microsoft 1 pc(s)
In stock
SKU
036369
Screen protector for Surface Pro 12, unbreakable & anti-shock IK06, 5H, Clear finishing
- Shockproof: IK06 standard & anti-scratch (5H hardness)
- Flexible & unbreakable screen protector
- Anti-microbial & oleophobic: repels water / grease and dirt
- Installation kit provided
| SKU | 036369 |
|---|---|
| EAN | 3700992537221 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
Discover the MOBILIS®-designed tablet Clear screen protector; it effectively protects the screen of your tablet Surface Pro 12 against breakages, scratches, dust, etc.
This screen protector is IK06 standard, has the best shockproof protection on the market, and its Clear finish retains 99% of the screen’s sharpness. It’s an easy to install, versatile and shatterproof screen protector.
Thanks to its anti-bubble technology, installing your screen protector is no longer a problem. The product is also supplied with a cleaning kit, a microfibre cloth and a smoothing card to make installation as easy as possible. It also has perfect touch sensitivity. With its Clear protection, your tablet’s screen will be fully protected.
This screen protector is IK06 standard, has the best shockproof protection on the market, and its Clear finish retains 99% of the screen’s sharpness. It’s an easy to install, versatile and shatterproof screen protector.
Thanks to its anti-bubble technology, installing your screen protector is no longer a problem. The product is also supplied with a cleaning kit, a microfibre cloth and a smoothing card to make installation as easy as possible. It also has perfect touch sensitivity. With its Clear protection, your tablet’s screen will be fully protected.
| Features | |
|---|---|
| Screen protector type | Clear screen protector |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Pro 12 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Protection features | Anti-bacterial, Break resistant, Dust resistant, Scratch resistant, Shockproof, Water repellent |
| Hardness | 5H |
| Product colour | Transparent |
| Easy to apply | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Thickness | 0.33 mm |
| Weight | 2 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning cloth | Yes |
| Cleaning kit | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 036369 tablet screen protector...
£14.01
|
OtterBox Alpha Glass Screen Protector...
£15.71
|
Hot Product
Mobilis 036177 tablet screen protector...
£12.90
|
Popular
Belkin Screenforce Clear screen protec...
£14.92
|
Recommended
Mobilis 036189 tablet screen protector...
£12.11
|
Bestseller
Urban Armor Gear Glass Shield Plus Cle...
£16.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
036369
|
77-62053
|
036177
|
OVI002ZZ
|
036189
|
324005110000
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Otterbox
|
Mobilis
|
Belkin
|
Mobilis
|
Urban Armor Gear
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Microsoft
|




















