Be the first to review this product
Razer ISKUR V2 X PC gaming chair Black
In stock
SKU
RZ38-05310700-R3G1
136 kg max weight, 160-200 cm, Fabric, 2D armrests, Integrated lumbar
| SKU | RZ38-05310700-R3G1 |
|---|---|
| EAN | 8886419354826 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | In Stock |
RAZER ISKUR V2 X
CORE GAMING ERGONOMICS
Unlock the ergonomics you need for long-lasting support with the Razer Iskur V2 X. From its built-in lumbar arch and contoured high-density foam cushions to a 152-degree recline, elevate your seating experience with a gaming chair that’s got all the essentials covered.
BUILT-IN LUMBAR SUPPORT
Ergonomically Designed to Support Any Sitting Posture
Designed with an integrated lumbar arch that gently supports your lower back and encourages a neutral sitting position, minimizing back fatigue over long periods.
WIDENED SEAT BASE WITH REDUCED EDGES
Greater Pressure Distribution in Any Sitting Position
Sculpted with reduced edges to guide your body towards the centre for optimal pressure distribution. Enjoy greater flexibility in sitting with a widened seat base of up to 545mm.
CONTOURED HIGH-DENSITY FOAM CUSHIONS
Optimal Support and Comfort
Experience a greater level of lower body support and stability with thick cushion padding that reduces pressure and molds to your unique body shape.
ADJUSTABLE 152‑DEGREE RECLINE
Flexible Seat Positioning
Lean back and set your ideal angle with a backrest that has an adjustable recline of up to 152 degrees.
2D ARMRESTS
Optimal Arm Placement
With armrests that can be adjusted in height and rotated inwards or outwards, your arms will always be in a natural, relaxed position when gaming.
PLUSH FABRIC FINISH
Available in Black and Light Gray
Upholstered with naturally breathable, multi-layered fibres, enjoy plush comfort that’s cool to the skin and smooth to the touch.
CORE GAMING ERGONOMICS
Unlock the ergonomics you need for long-lasting support with the Razer Iskur V2 X. From its built-in lumbar arch and contoured high-density foam cushions to a 152-degree recline, elevate your seating experience with a gaming chair that’s got all the essentials covered.
BUILT-IN LUMBAR SUPPORT
Ergonomically Designed to Support Any Sitting Posture
Designed with an integrated lumbar arch that gently supports your lower back and encourages a neutral sitting position, minimizing back fatigue over long periods.
WIDENED SEAT BASE WITH REDUCED EDGES
Greater Pressure Distribution in Any Sitting Position
Sculpted with reduced edges to guide your body towards the centre for optimal pressure distribution. Enjoy greater flexibility in sitting with a widened seat base of up to 545mm.
CONTOURED HIGH-DENSITY FOAM CUSHIONS
Optimal Support and Comfort
Experience a greater level of lower body support and stability with thick cushion padding that reduces pressure and molds to your unique body shape.
ADJUSTABLE 152‑DEGREE RECLINE
Flexible Seat Positioning
Lean back and set your ideal angle with a backrest that has an adjustable recline of up to 152 degrees.
2D ARMRESTS
Optimal Arm Placement
With armrests that can be adjusted in height and rotated inwards or outwards, your arms will always be in a natural, relaxed position when gaming.
PLUSH FABRIC FINISH
Available in Black and Light Gray
Upholstered with naturally breathable, multi-layered fibres, enjoy plush comfort that’s cool to the skin and smooth to the touch.
| Features | |
|---|---|
| Product type | PC gaming chair |
| Maximum user weight | 136 kg |
| Minimum user height | 160 cm |
| Maximum user height | 200 cm |
| Frame material | Steel |
| Frame colour | Black |
| Seat colour | Black |
| Castor wheels | Yes |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Wheel diameter | 5 cm |
| Base colour | Black |
| Base material | Steel |
| Backrest material | Fabric |
| Backrest colour | Black |
| Armrest | Yes |
| Adjustable armrest | Yes |
| Gas lift class | 4 |
| Armrest adjustment type | 2D armrest |
| Breathable | Yes |
| Cover material | Fabric |
| Mechanism type | Butterfly mechanism |
| Ergonomics | |
| Racing wheel/flight stand included | No |
| Lumbar pillow | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Assembly instructions | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Razer ISKUR V2 X PC gaming chair Black
£188.89
|
Razer Enki PC gaming chair Upholstered...
£234.14
|
|---|---|---|
| SKU |
RZ38-05310700-R3G1
|
RZ38-03720100-R3G1
|
| Manufacturer |
Razer
|
Razer
|
| Product type |
PC gaming chair
|
PC gaming chair
|

