Be the first to review this product
Lanview LVO232552-100 InfiniBand/fibre optic cable 100 m Yellow
In stock
SKU
LVO232552-100
Fibre cable 24 x 9/125 OS2 LSZH indoor/outdoor 100m
- Number of fibers: 24
- Fibre size: 9μm
- Color: Yellow
- Usage: Indoor/Outdoor
| Cable length | 100 m |
|---|---|
| SKU | LVO232552-100 |
| EAN | 5704174471967 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Mainly used in data installations as backbone cabling or by long distances where large bandwidth is desired. This cable is suitable for indoor and outdoor installations. For outdoor installations conduit have to be used
| Features | |
|---|---|
| Compressive strength | 1500 |
| Fibre optic type | OS2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cable length | 100 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 1310 nm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Bending radius | 6 cm |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Certification | ISO 11801 (2nd), EN 50173-1:2002, IEC 60794-1, IEC 60332-1-2, IEC 60754-1, IEC 60754-2, IEC 61034-2, IEC 50290-2-27 |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | ISO 11801 (2nd), EN 50173-1:2002, IEC 60794-1, IEC 60332-1-2, IEC 60754-1, IEC 60754-2, IEC 61034-2, IEC 50290-2-27 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable weight | 40 kg/km |
| Bending radius | 6 cm |
| Cable diameter | 6 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Cable length | 100 m |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 8 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cable length | 100 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Number of optical fibres | 24 |
| Doesn't contain | Halogen |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Other features | |
| Number of optical fibres | 24 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product