100-100001350WOF
Socket sTR5, 64 cores, 128 threads, 3.2 GHz base clock, 5.1 GHz boost clock, 256 MB cache, 350 W TDP
More Information
Processor socket Socket sTR5
Box Yes
Processor cores 64
Processor family AMD Ryzen Threadripper
SKU 100-100001350WOF
EAN 0730143315753
Manufacturer AMD
Availability In Stock
Product Family Ryzen
Processor
Processor generationAMD Ryzen Threadripper 7000 Series
Processor base frequency3.2 GHz
Processor manufacturerAMD
Cooler includedNo
Thermal Design Power (TDP)350 W
Processor cache256 MB
Processor model7980X
Processor threads128
Processor operating modes64-bit
Processor boost frequency5.1 GHz
Processor lithography5 nm
Processor cores64
Processor socketSocket sTR5
Processor cache typeL3
Package typeBox
Memory
Memory types supported by processorDDR5-SDRAM
Memory channelsQuad-channel
ECCYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card modelNot available
On-board graphics cardNo
Discrete graphics card modelNot available
Power
Technical details
PCI Express slots version5.0
Compatible operating systemsWindows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit
Market segmentDesktop
Processor cache typeL3
Features
PCI Express slots version5.0
Market segmentDesktop
Packaging data
Package typeBox
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
You may also be interested in
Compare Products
Product AMD Ryzen Threadripper 7980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 Box
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7980X processor...
AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 Box
Hot Product
AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX proc...
AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 Tray AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX proc...
AMD EPYC 9645 processor 2.3 GHz 256 MB L3 Tray AMD EPYC 9645 processor 2.3 GHz 256 MB...
AMD EPYC 9655 processor 2.6 GHz 384 MB L3 Tray AMD EPYC 9655 processor 2.6 GHz 384 MB...
AMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 Box AMD Ryzen Threadripper 9980X processor...