ASUS NUC 14 Pro RNUC14RVKU700003I UCFF Black 155H
In stock
SKU
90AR0062-M000F0
- Performance: Delivers best-in-class performance among comparable mini-PC offerings
- Customizable: Designed for toolless chassis access making upgrades easier, safer, and faster
| SKU | 90AR0062-M000F0 |
|---|---|
| EAN | 4711387492376 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| Product Family | NUC 14 Pro |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Compact Power, Intelligent Performance
Smaller, Faster, Better, AI Ready
Toolless Design
Certified Bluetooth
dongle-free experience
Toolless Design
Certified Bluetooth
dongle-free experience
| Motherboard | |
|---|---|
| Number of processors supported | 1 |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | 155H |
| Processor threads | 22 |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cache | 24 MB |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Memory | |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Video | |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | Intel |
| Storage | |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Storage drive interface | PCI Express |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 6 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 1 |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Linux operating systems supported | RedHat EL Linux, Ubuntu 24.04 LTS |
| Operating system installed | No |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 3.0 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Processor cores | 16 |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | UCFF |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Software | |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 120 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 37 mm |