Be the first to review this product
B&W Type 2000 Hard case Black
In stock
SKU
2000/B/RPD
Type 2000 Outdoor Case with Padded Divider f/ Camera, 7L, Black
| Product colour | Black |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Case type | Hard case |
| SKU | 2000/B/RPD |
| EAN | 4031541703217 |
| Manufacturer | B&W Cases |
| Availability | In Stock |
RPD (reconfigurable padded divider)
Fully configurable padded partition inserts made of washable, heavy duty nylon fabric with velcro fly attachments. Includes egg crate foam in the lid for full, shock resistant protection.
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- carrying strap (item no. CS/2000), lid pocket (item no. LP/2000) and panel frame (item no. PF/1000) possible
Fully configurable padded partition inserts made of washable, heavy duty nylon fabric with velcro fly attachments. Includes egg crate foam in the lid for full, shock resistant protection.
- case shells made of polypropylene
- automatic air pressure compensation valve
- transparent name plate
- 2 latches
- 1 padded handle
- temperatures ranging from -40° up to +80° C
- very sturdy, stackable
- dustproof, watertight
- 30 years guarantee
- black name plate (optional)
- carrying strap (item no. CS/2000), lid pocket (item no. LP/2000) and panel frame (item no. PF/1000) possible
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Case type | Hard case |
| Features | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 272 mm |
| Depth | 166 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 850 g |
| Interior dimensions (W x D x H) | 247 x 153 x 175 mm |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 225 mm |
| Design | |
| Case type | Hard case |
| Protection features | Waterproof |
| Material | Polycarbonate |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 225 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product