Be the first to review this product
Belden 2425D networking cable Blue 305 m Cat6+ U/UTP (UTP)
In stock
SKU
2425D.06305
305 m, Cat6+, U/UTP
| SKU | 2425D.06305 |
|---|---|
| EAN | 8719605005328 |
| Manufacturer | Belden |
| Availability | In Stock |
Category 6 Enhanced Premise Horizontal Cable (350MHz), 4-Pair, 24 AWG Solid Bare Copper Conductors, U/UTP, Polyethylene Insulation, LSZH Jacket IEC60332-3-25
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 350 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6+ |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | No |
| Connector 1 gender | No |
| Bend radius (min) | 2.6 cm |
| Cable fire class | Eca |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6+ |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | No |
| Connector 2 | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 305 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Belden 2425D networking cable Blue 305...
£363.66
|
Hot Product
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£314.00
|
Popular
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£314.00
|
Recommended
Cablenet Cat5e White U/UTP PVC 24AWG S...
£307.04
|
Cablenet Cat5e Green U/UTP PVC 24AWG S...
£307.04
|
Bestseller
Cablenet Cat6 Grey U/UTP PVC 24AWG Str...
£378.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2425D.06305
|
WIRC6PATBLRL
|
WIRC6PATGRRL
|
39-3521
|
39-3527
|
39-3200
|
| Manufacturer |
Belden
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 2 |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cable standard |
Cat6+
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|































