Be the first to review this product
Brennenstuhl 1159490966 power extension 3 m 6 AC outlet(s) Indoor Anthracite
In stock
SKU
1159490966
3 m, 45°, IP20, 19500 A
- Protects valuable appliances from overvoltages with a max. leakage current of up to 19,500 A
- The on/off switch of the unit plugged into the main socket outlet can be used to automatically switch on and off all units in the follow sockets
- High convenience due to 1 main (3500 W) and 5 follow sockets (3500 W)
- Adjustable switching threshold (approx. 8 to 80 W)
- One function control lamp each for overvoltage protection and Follow sockets
- Safety switch illuminated, two-pole on/off switchable
- Sockets with increased contact protection in practical 45° arrangement
- Total power max. 16 A/3500 W
- Extra long cable 3 m
- Rated current 16 A
- Interference suppression filter
| SKU | 1159490966 |
|---|---|
| EAN | 4007123611874 |
| Manufacturer | Brennenstuhl |
| Availability | In Stock |
The Secure-Tec 6 multiple socket strip by Brennenstuhl in the colour anthracite and 3m cable impresses with its quality and safety in all areas. The device has a practical automatic switching system with Main Follow function. The Main device (e.g. a computer) can include the Follow devices (e.g. monitor, sound system, printer, scanner etc.) in the automatic control. With the on/off switch of the main unit (plugged into the red main socket), all units (in the follow sockets) can be automatically switched on and off as well. It not only has increased protection against accidental contact, but also impresses with the following features:
| Features | |
|---|---|
| Placement supported | Indoor |
| On/off switch | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Anthracite |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power plug form factor | Angled |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power | |
| Maximum input power | 3500 W |
| Maximum current | 16 A |
| Capacity | 3500 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 105 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 485 mm |
| Weight | 810 g |
| Technical details | |
| Cable type | H05VV-F |
| Package weight | 661 kg |
| Colour | |
| Cable colour | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 515 mm |
| Package height | 70 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brennenstuhl 1159490966 power extensio...
£46.00
|
Bestseller
DELL PA-9E power extension 1 AC outlet...
£48.17
|
Popular
Lenovo 42T5283 power extension 1 AC ou...
£62.10
|
Hot Product
Brennenstuhl 1159490936 power extensio...
£57.50
|
Brennenstuhl 1159710515 power extensio...
£42.55
|
Multibrackets M Public Display Stand U...
£65.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1159490966
|
PA-9E
|
42T5283
|
1159490936
|
1159710515
|
7350022739512
|
| Manufacturer |
Brennenstuhl
|
DELL
|
Lenovo
|
Brennenstuhl
|
Brennenstuhl
|
MULTIBRACKETS
|
| AC outlets quantity |
6
|
1
|
1
|
8
|
6
|
4
|








