Brother HLL1240WZU1 laser printer 2400 x 600 DPI A4 Wi-Fi
In stock
SKU
HLL1240WZU1
64 MB, 2.4 GHz, 2 Line LCD, USB 2.0, 20 ppm, 2400 x 600 dpi, CIS, 52 dB, Windows 11, A4, 65-105 g/m², 600 x 600 dpi, 380 W, 220-240 V, 50-60 Hz, Black, 340 x 238 x 189 mm, 4.6 kg
  • Super small footprint
  • Print up to 20 pages per minute
  • 5GHz WiFi and USB
  • Print from PC or mobile app
  • 150 Sheet paper input tray11
  • Comes with 350 page yield toner7
  • EcoPro trial included
More Information
SKU HLL1240WZU1
EAN 4977766844741
Manufacturer Brother
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Your Compact and Easy
Print technology
Duplex printing modeManual
Number of print cartridges1
Print technologyLaser
Recommended duty cycle0 - 2000 pages per month
Printing coloursBlack
Economical printingYes
Duplex printingYes
Maximum resolution2400 x 600 DPI
ColourNo
Replacement cartridgesTN1150
Ports & interfaces
BluetoothNo
USB portYes
Print quality
Print technologyLaser
Duplex printingYes
ColourNo
Memory
Card reader integratedNo
Internal memory64 MB
Software
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Printing
Duplex printing modeManual
Time to first page (black, normal)10 s
Watermark printingYes
Economical printingYes
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)20 ppm
Booklet printing functionYes
Features
Number of print cartridges1
Printing coloursBlack
Replacement cartridgesTN1150
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity150 sheets
Total output capacity50 sheets
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5
ISO B-series sizes (B0...B9)B5
Non-ISO print media sizes16K, Executive, Folio, Legal, Letter
Paper tray media typesPlain paper, Recycled paper
Paper tray media weight65 - 105 g/m²
Performance
Card reader integratedNo
Internal memory64 MB
Sound pressure level (printing)52 dB
Sound pressure level (quiet mode)18 dB
Sound power level (printing)6.66 dB
Sound power level (standby)4.8 dB
System requirements
Mac compatibilityYes
Network
BluetoothNo
Wi-Fi DirectYes
Near Field Communication (NFC)No
Mobile printing technologiesApple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria Print Service
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Security algorithms64-bit WEP, 128-bit WEP, SMTP-AUTH, SSL/TLS, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-SAE
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
Design
Built-in displayNo
Product colourBlack
Market positioningHome & office
Technical details
Built-in displayNo
All-in-one functionsPrint
Watermark printingYes
Print speed20 mm/sec
FunctionsPrint
Colour scanningNo
Product colourBlack
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC)0.31 kWh/week
Cartridge(s) includedYes
Power consumption (printing)380 W
PrintingMono printing
Power
Power consumption (off)0.28 W
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Weight & dimensions
Package depth316 mm
Width340 mm
Weight4.6 kg
Package width418 mm
Package height336 mm
Height189 mm
Depth238 mm
Package weight5.7 kg
Packaging data
Printer drum includedYes
Package depth316 mm
Package width418 mm
Package height336 mm
Package weight5.7 kg
Warranty cardYes
Included cartridge capacity (black)350 pages
Cartridge(s) includedYes
Cables includedAC
Packaging content
Printer drum includedYes
Warranty cardYes
Cables includedAC
Quick installation guideYes
Other features
All-in-one functionsPrint
Mac compatibilityYes
Print speed20 mm/sec
FunctionsPrint
Colour scanningNo
PrintingMono printing
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
HP LaserJet M209dw Printer HP LaserJet M209dw Printer
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Printer PS3 PCL5e/6 2 Trays Total 350 Sheets UK
New
Xerox B310 A4 40ppm Wireless Duplex Pr...
Xerox B230 A4 34ppm Wireless Duplex Printer PCL5e/6 2 Trays Total 251 Sheets UK
Bestseller
Xerox B230 A4 34ppm Wireless Duplex Pr...
HP LaserJet M110w Printer
Hot Product
HP LaserJet M110w Printer
SKU
HLL1240WZU1
8468B023
6GW62F#B19
B310V_DNIUK
B230V_DNIUK
7MD66F#B19
Manufacturer
Brother
Canon
HP
Xerox
Xerox
HP
Internal memory
64-256MB
14-64MB
over 256MB
over 256MB
Colour
N
N
Maximum resolution
2400 x 600 DPI
600 x 600 DPI
600 x 600 DPI
2400 x 2400 DPI
2400 x 2400 DPI
Print technology
Laser
Laser
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
18-22 ppm
18-22 ppm
over 22ppm
over 22ppm
over 22ppm