Be the first to review this product
Brother TX-315 DirectLabel white on black 6mm x 15m for Brother P-Touch TX 6-24mm
In stock
SKU
TX315
Brother TX-315 White on Black Labelling Tape – 6mm wide
- 6mm wide, 15m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
| Colour | black white |
|---|---|
| SKU | TX315 |
| EAN | 4977766051378 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Developed to withstand extremes of temperatures and environments, this versatile TX-315 labelling tape is sure to provide you with labels that last. The laminated white on black labels can be used anywhere and everywhere, whether that be in the home, office or other workplaces. Compatible with P-touch label printers that show the TX logo on the tape cassette cover.
Compatible Printers: Brother P-Touch PC, Brother P-Touch 8000, Brother P-Touch 7000
| Features | |
|---|---|
| Tape type | TX |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Technical details | |
| Tape type | TX |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 15.4 m |
| Country of origin | China |
| Tape width | 6 mm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Weight & dimensions | |
| Tape width | 6 mm |
| Depth | 100 mm |
| Weight | 76 g |
| Width | 25 mm |
| Tape size | 6 mm |
| Tape length | 15.4 m |
| Package weight | 112 g |
| Height | 120 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 112 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 13.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 217.7 kg |
| Products per pallet | 1600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Tape size | 6 mm |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Brother TX-315 DirectLabel white on bl...
£2.75
|
Brother MK-221SBZ DirectLabel black on...
£3.31
|
Brother DK-11204 DirectLabel Etikettes...
£3.95
|
DYMO Authentic Embossing Label Tape |...
£3.33
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
TX315
|
MK221SBZ
|
DK11204
|
520109
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
| Label colour |
N/A
|
N/A
|
Black on white
|
White on black
|



