Be the first to review this product
C2G 29826 interface cards/adapter RJ-45
In stock
SKU
CG29826
USB-C/RJ-45, 1 Gbit/s, Black
| Host interface | USB Type-C |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | CG29826 |
| EAN | 0757120298267 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
USB-C to Ethernet Network Adapter Converter
The USB-C to Ethernet Adapter Converter with PXE Boot is an ideal solution for wired network connectivity and data transfer on the go, in the office, or any workspace. This adapter converter connects to a USB-C or Thunderbolt 3 enabled laptop, tablet, or desktop computer and features an Ethernet port. This adapter converter is a perfect accessory for Apple, Microsoft Surface, and other leading laptops and tablets. The small form factor of this adapter converter makes it a portable and convenient solution that provides a Gigabit Ethernet port for a wired internet connection. The adapter converter is perfect for connecting to networks where Wi-Fi is unavailable or for computers that do not provide a wired Ethernet port or possibly have a damaged Ethernet port. The Ethernet port allows for reliable internet connectivity and file transfer speeds up to 1000Mbps, while the PXE boot allows a computer to boot from a server on a network prior to booting the operating system on the computer's local hard drive.
The USB-C to Ethernet Adapter Converter with PXE Boot is an ideal solution for wired network connectivity and data transfer on the go, in the office, or any workspace. This adapter converter connects to a USB-C or Thunderbolt 3 enabled laptop, tablet, or desktop computer and features an Ethernet port. This adapter converter is a perfect accessory for Apple, Microsoft Surface, and other leading laptops and tablets. The small form factor of this adapter converter makes it a portable and convenient solution that provides a Gigabit Ethernet port for a wired internet connection. The adapter converter is perfect for connecting to networks where Wi-Fi is unavailable or for computers that do not provide a wired Ethernet port or possibly have a damaged Ethernet port. The Ethernet port allows for reliable internet connectivity and file transfer speeds up to 1000Mbps, while the PXE boot allows a computer to boot from a server on a network prior to booting the operating system on the computer's local hard drive.
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 1 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 1 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Design | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 1 Gbit/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 198.1 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
C2G 29826 interface cards/adapter RJ-45
£17.23
|
Bestseller
StarTech.com 1 ft USB to RS232 Serial...
£21.12
|
StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Si...
£17.80
|
Popular
StarTech.com 4 port PCI 1394a FireWire...
£19.28
|
Recommended
Lindy 50m USB 1.1 Cat.6 Extender
£23.11
|
Hot Product
Tripp Lite USA-19HS Keyspan USB to Ser...
£18.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CG29826
|
ICUSB232PRO
|
35BAYCF2IDE
|
PCI1394MP
|
42805
|
USA-19HS
|
| Manufacturer |
C2G
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Tripp Lite
|
| Internal |
N/A
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Host interface |
USB Type-C
|
N/A
|
IDE
|
PCI
|
N/A
|
USB
|
| Output interface |
RJ-45
|
N/A
|
CF
|
IEEE 1394/Firewire
|
N/A
|
Serial
|












































