Be the first to review this product
Cablenet 15m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
In stock
SKU
50LCLC15
15m OM2 50/125 LC-LC Duplex Grey LSOH Fibre Patch Lead
- OM2 (50/125)
- LC-LC High Quality Connectors
- Grey LSZH Sleeve
| SKU | 50LCLC15 |
|---|---|
| EAN | 5056750309127 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
OM2 supports Gigabit Ethernet up to 500m. These Fibre Patch Cables are assembled using high quality connectors and 50/125 fibre optic cable, each cable is fitted with a strain relief boot and has Low Smoke Zero Halogen sleeving.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector gender | Male/Male |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 15 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Grey |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product