Be the first to review this product
Cablenet RJ-45/RJ-45, 5m, U/UTP, Cat5e
In stock
SKU
69-0050
RJ-45/RJ-45, 5m, U/UTP, Cat5e, 24AWG, Green
| SKU | 69-0050 |
|---|---|
| EAN | 5056750315432 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
Category 5e RJ45/UTP cross-over cables manufactured, tested and verified to the ISO11801 and EIA/TIA standards for enhanced performance. They are constructed with RJ45 plugs (50 micron gold) and quality Stranded Cat5e cable. These are available in 6 different lengths and manufactured in 6 colours.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Connector gender | Male/Male |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cable type | Crossover cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Jacket thickness | 0.4 mm |
| Insulation thickness | 0.15 mm |
| Insulation tensile strength | 1.682 kg/mm² |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
| Jacket thickness | 0.4 mm |
| Insulation thickness | 0.15 mm |
| Insulation tensile strength | 1.682 kg/mm² |
| Other features | |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Cable type | Crossover cable |
| Insulation outer diameter | 0.96 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cablenet RJ-45/RJ-45, 5m, U/UTP, Cat5e
£1.86
|
Recommended
connektgear 3m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£1.62
|
Bestseller
connektgear 3m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£1.62
|
connektgear 3m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£1.62
|
Hot Product
connektgear 5m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£2.13
|
connektgear 5m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£2.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
69-0050
|
31-0030GN
|
31-0030BK
|
31-0030W
|
31-0050BK
|
31-0050GN
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
| Cable length |
5m to 10m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|















































































































































