Be the first to review this product
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM SLR Telephoto lens Black
In stock
SKU
8546B005
EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM
| Filter size | 58 mm |
|---|---|
| Lens structure (elements/groups) | 15/12 |
| Diameter | 70 mm |
| Component for | SLR |
| SKU | 8546B005 |
| EAN | 4960999979373 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Get closer to the action.
A compact telephoto lens that takes you closer to the action. An Image Stabilizer prevents blur owing to unintentional camera movement. STM technology delivers smooth quiet focusing when shooting movies.
- Get close to distant subjects, like wildlife and sport.
- Smooth, quiet STM focusing when shooting movies.
- Image Stabilizer reduces blur from camera shake.
- Lightweight, compact design you can take everywhere.
- Easy-to-use design that delivers superb image quality.
A compact telephoto lens that takes you closer to the action. An Image Stabilizer prevents blur owing to unintentional camera movement. STM technology delivers smooth quiet focusing when shooting movies.
- Get close to distant subjects, like wildlife and sport.
- Smooth, quiet STM focusing when shooting movies.
- Image Stabilizer reduces blur from camera shake.
- Lightweight, compact design you can take everywhere.
- Easy-to-use design that delivers superb image quality.
| Lens system | |
|---|---|
| Lens type | Telephoto lens |
| Component for | SLR |
| Lens structure (elements/groups) | 15/12 |
| Aperture range (F-F) | 4.5 - 6 |
| Focal length range | 55 - 250 mm |
| Number of diaphragm blades | 7 |
| Minimum aperture number | 22 |
| Maximum aperture number | 32 |
| Lens mount interface | Canon EF-S |
| Image stabilizer number of stops | 3.5 |
| Image stabilizer | Yes |
| Image sensor format | APS-C |
| Focal length (35mm film equivalent) | 88 - 400 mm |
| Closest focusing distance | 0.85 m |
| Lens viewing angle, horizontal | 23° |
| Lens viewing angle, vertical | 15° |
| Lens viewing angle, diagonal | 27 - 6° |
| Performance | |
| Maximum magnification | 0.29x |
| Manual focus | Yes |
| AF actuator | STM |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Maximum magnification | 0.29x |
| AF actuator | STM |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Focusing | |
| Manual focus | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 7 cm |
| Length | 111.2 mm |
| Filter size | 58 mm |
| Weight | 375 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package weight | 562 g |
| Package height | 110 mm |
| Package depth | 115 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM SLR...
£306.66
|
Canon RF-S 18-45 mm F4.5-6.3 IS STM St...
£325.83
|
Recommended
Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
£412.42
|
Popular
Canon RF 24-50 mm F4.5-6.3 IS STM Came...
£366.51
|
New
Panasonic Lumix S 50mm f/1.8 MILC Black
£329.65
|
Hot Product
Canon RF-S 10-18 mm f4.5-6.3 IS STM MI...
£336.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8546B005
|
4858C005
|
5824C005
|
5823C005
|
S-S50E
|
6262C005
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Panasonic
|
Canon
|
| Component for |
SLR
|
MILC
|
MILC
|
MILC
|
MILC
|
MILC
|








