Be the first to review this product
Canon ET-101 Lens Hood
In stock
SKU
3989C001
ET-101 Lens Hood
- Built to work with the pioneering EOS R system
- Maintain image quality by preventing flare and ghosting
- Protect the lens’ front element from knocks and scrapes
- Stops rain from sticking to front element
- Can be reversed and fitted to the lens to save space in storage
- Lightweight design for ease of use
| SKU | 3989C001 |
|---|---|
| EAN | 4549292168723 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
Designed to fit the Canon RF 800mm F11 IS STM lens, the ET-101 lens hood prevents flare and ghosting caused by stray light entering the lens. For use when shooting into bright light, this robust lens hood also helps to protect the lens’ front element from accidental damage.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Compatible lens diameter | 10.2 cm |
| Shape | Round |
| Compatibility | RF800mm F11 IS STM |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Compatible lens diameter | 10.2 cm |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Shape | Round |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Canon ET-101 Lens Hood
£44.98
|
Bestseller
Canon ES-83 Lens Hood
£39.38
|
Popular
Canon ET-89 Lens Hood
£51.54
|
Hot Product
Canon ET-83D Lens Hood
£43.46
|
Canon EW-88C Lens Hood
£43.53
|
Recommended
Canon EW-73H Petal Black
£36.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3989C001
|
2960C001
|
3448C001
|
9533B001
|
5181B001
|
7024C001
|
| Manufacturer |
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Shape |
Round
|
Petal
|
Round
|
N/A
|
N/A
|
Petal
|






