RF-D12SF-W1
120mm, 12V DC, 0.26A, 3.12W, FDB, 4-pin PWM, 500 - 1,800 RPM, RGB, White
More Information
Type Fan
SKU RF-D12SF-W1
EAN 5056547200866
Manufacturer NZXT
Availability In Stock
Performance
Fan connector4-pin
Rotational speed (min)500 RPM
Rotational speed (max)1800 RPM
Noise level (high speed)29 dB
TypeFan
Fan diameter12 cm
Maximum airflow48.58 cfm
Maximum air pressure2.42 mmH2O
Number of fans1 fan(s)
Quantity per pack1 pc(s)
Fan bearing technologyFluid Dynamic Bearing (FDB)
Fan speed (min)500 RPM
Fan speed (max)1800 RPM
Fan's mean time to failure (MTTF)60000 h
Design
Fan connector4-pin
Number of fans1 fan(s)
MaterialPlastic, Rubber
Illumination colourBlue, Green, Red
Product colourWhite
Illumination LEDYes
Number of LEDs20
Technical details
Noise level (high speed)29 dB
Fan diameter12 cm
Maximum airflow48.58 cfm
Maximum air pressure2.42 mmH2O
MaterialPlastic, Rubber
Illumination LEDYes
Ports & interfaces
Power
Voltage12 V
Rated current0.13 A
Power supply1.56 W
Colour
Product colourWhite
Weight & dimensions
Width120 mm
Depth25 mm
Height120 mm