RF-D12TF-W1
120mm, 12V DC, 0.26A, 3.12W, FDB, 4-pin PWM, 500 - 1,800 RPM, RGB, White, Triple Pack
  • Enjoy vibrant RGB lighting from all angles with 20 individually addressable LEDs
  • Fluid Dynamic Bearing (FDB) ensures smooth and quiet operation with a long lifespan
  • Rubber dampeners on the corners reduce vibration noise
  • Mix and match with NZXT F120/F140 RGB fans
  • Personalize RGB lighting effects and configure fan speeds with NZXT CAM
More Information
Type Fan
Suitable location Computer case
SKU RF-D12TF-W1
EAN 5056547200903
Manufacturer NZXT
Availability In Stock
Dual-sided Lighting
Quiet and Cool
NZXT CAM LogoNZXT CAM Logo
Light Your Way
Rubber Dampener
RGB Controller
Make it Your Own
Lights. CAM. Action.
NZXT CAM is your go-to software for personalizing the look and performance of your build.
Performance
Suitable locationComputer case
Maximum air pressure2.42 mmH2O
Number of fans3 fan(s)
Quantity per pack3 pc(s)
Fan connector4-pin
Number of fans3 fan(s)
MaterialPlastic, Rubber
Illumination colourMulti
Product colourWhite
Illumination LEDYes
Number of LEDs20
Fan controllerYes
Maximum air pressure2.42 mmH2O
MaterialPlastic, Rubber
Power
Voltage12 V
Rated current0.13 A
Power supply1.56 W
Colour
Product colourWhite
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 25 x 120 mm
Indication
Illumination colourMulti
Packaging content
Screws includedYes
RGB controller includedYes
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product NZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12 cm White 3 pc(s)
Bestseller
NZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer...
GIGABYTE AORUS WATERFORCE II 240 AIO Liquid CPU Cooler - 2x120mm ARGB Fans, slide-in interlocking mechanism, DAISY-CHAIN, Intel LGA 1851 and AMD AM5 Compatible GIGABYTE AORUS WATERFORCE II 240 AIO L...