V7 CTP14-ECO2 laptop case 35.8 cm (14.1") Briefcase Black
14" Eco-Friendly Topload Briefcase Laptop Case
  • Lightweight and durable RPET Briefcase
  • Padded compartment for laptop
  • High quality zippers and detachable shoulder strap, quick access pocket for easy use
  • Eco-Friendly - RPET materials, 4 bottles count recycled
  • Stylish and functional - perfect for business travel, 6 Liters capacity
More Information
Brand compatibility Universal
Maximum screen size 14.1 "
Material Recycled polyester
Case type Briefcase
SKU CTP14-ECO2
EAN 0662919116724
Manufacturer V7
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
The 14" Eco-Friendly Topload Briefcase Laptop Case from V7 is sleek and durable. The case features a padded laptop compartment with a strap to keep your laptop secure. It has a soft, padded handle so it's comfortable to carry. The zippered outside compartment has ample room for your smartphone, and accessories. The back of the bag has a pass-through for rolling luggage, making this case the perfect companion for business trips.
Weight & dimensions
Maximum screen size35.8 cm (14.1")
Volume6 L
Package width380 mm
Package height85 mm
Package depth295 mm
Width368.3 mm
Weight450 g
Package weight500 g
Height73.6 mm
Depth284.5 mm
Features
Product main colourBlack
Case typeBriefcase
Carrying handle(s)Yes
Removable shoulder strapYes
Country of originChina
Quantity1
MaterialRecycled polyester
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Brand compatibilityUniversal
Exterior pocketsFront pocket
Material details100% RPET polyester
Closure typeZipper
Design
Carrying handle(s)Yes
Removable shoulder strapYes
Country of originChina
Shoulder strapYes
Front pocketYes
Technical details
Quantity1
Packaging content
Packaging data
Package width380 mm
Package height85 mm
Package depth295 mm
Package weight500 g
Other features
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product V7 CTP14-ECO2 laptop case 35.8 cm (14.1") Briefcase Black