Be the first to review this product
Mobilis 062014 tablet case 30.5 cm (12") Bumper Black
In stock
SKU
062014
Ultra Rugged Case for Surface Pro 12 + Shoulderstrap, Black, Bulk
- Transparent back: Allows visibility and scanning of your tablet’s identification label
- Reinforced corners: protecting the device from up to 300 drops from 1.2 m
- Keyboard compatible with retaining slot
- Stylus slot
| SKU | 062014 |
|---|---|
| EAN | 3700992537009 |
| Manufacturer | Mobilis |
| Availability | In Stock |
Protective and functional, the Ultra Rugged case for Surface Pro 12 keeps your tablet safe wherever you go. Its transparent back allows you to easily read and scan the device’s identification label, while reinforced corners with air pockets absorb shocks and protect the tablet from up to 300 drops from a height of 1.2 m. The raised edge provides extra security for the screen in case of impact. The tablet’s kickstand is optimally protected thanks to a two-part shell that fits precisely and attaches directly to it. Compatible with the Microsoft detachable keyboard and featuring a retaining slot, this case also includes two stylus holders, one of which is designed for the Microsoft stylus with built-in wireless charging (stylus not included). Its two usage modes — video mode and keyboard mode — adapt to all your needs. Finally, the included shoulder strap and hand strap ensure convenient transport and a secure grip for uncompromised everyday use.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Bumper |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Pro 12 |
| Protection features | Drop resistance, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Features | |
| Case type | Bumper |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Compatibility | Surface Pro 12 |
| Protection features | Drop resistance, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Shoulder strap | Yes |
| Product main colour | Black |
| Gender | Unisex |
| Consumer life stage | Adult |
| Shockproof up to | 1.2 m |
| Hand strap | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
|---|---|
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 2 |
| Shoulder strap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 312 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Mobilis 062014 tablet case 30.5 cm (12...
£29.46
|
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
£33.38
|
Recommended
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£43.78
|
Bestseller
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£42.26
|
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
£27.19
|
OtterBox Symmetry Folio Case for iPad...
£27.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
062014
|
THZ749GL
|
77-62032
|
77-62035
|
77-62038
|
77-62047
|
| Manufacturer |
Mobilis
|
Targus
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
| Material |
N/A
|
Polyurethane
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Microsoft
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Bumper case
|
Folio case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Folio case
|
| Product main colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Blue
|


























































