SKU T21-10129
EAN 5056586715154
Manufacturer Tech21
Availability In Stock
The design-led Evo Wave in Blue for MacBook Pro 13” is engineered to withstand high-impact drops. Showcasing a tough, ridged exterior for enhanced durability, it presents easy access to ports, all-over device protection, non-slip feet, and is crafted with our signature Waste Responsible Innovation – allowing this case to disintegrate naturally into the earth at the end of its life.
Why choose Evo Wave?
- Impact protection – Withstands high-impact drops
- UV resistant – anti-yellowing finish
- Scratch-resistant
- Lightweight design – ultra thin construction
Technical details
Case typeCover
Maximum screen size33 cm (13")
Brand compatibilityApple
CompatibilityMacBook Pro 13”
Protection featuresImpact resistant, Scratch resistant, UV resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlue
Features
Case typeCover
Stand modeNo
Maximum screen size33 cm (13")
Brand compatibilityApple
CompatibilityMacBook Pro 13”
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Closure typeNot applicable
Product main colourBlue
Battery
Design
Stand modeNo
Closure typeNot applicable
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Quantity per pack1 pc(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Tech21 Evo Wave 33 cm (13") Cover Blue Tech21 Evo Wave 33 cm (13") Cover...
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Folio Black
Hot Product
Targus VersaVu 32.8 cm (12.9") Fo...
Bestseller
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 10.2" / iPad Air 10.5" Black Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...