Be the first to review this product
connektgear 15m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Purple
In stock
SKU
31-0150P
15m RJ45 CAT6 UTP Stranded Flush Moulded LS0H Network Cable - 24AWG - Purple
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 24
- Cable length: 15m
- Colour: Purple
| SKU | 31-0150P |
|---|---|
| EAN | 5035624019225 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our CAT6 cables are perfect for connecting devices like computers, printers and smart TVs to a router, switch or modem. This allows them to join the local network (LAN) and access the internet seamlessly. CAT6 cables can support data transfer speeds of up to 1Gbps, making them ideal for everyday networking.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
_x000D_
They are injection flush moulded meaning the boot is no larger than the RJ45 connector itself. This keeps the cable slim and easy to plug into devices like patch panels or side by side ports. The design also provides strain relief which reduces cable stress and lowers the risk of being damaged. In addition, the snagless boots protect the clip from breaking. Together, these features deliver enhanced durability, improved longevity and a professional appearance.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Purple |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | No |
| Molded cable boot | Yes |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 15 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | REACH |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 550 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Purple |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 15 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 6.9 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Products per shipping (inner) case | 20 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 15m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£5.33
|
Recommended
connektgear 25m RJ45 CAT6 UTP Stranded...
£7.92
|
Bestseller
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£6.29
|
Hot Product
C2G 5m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£4.42
|
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£7.90
|
Popular
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£5.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31-0150P
|
31-0250G
|
83147
|
83490
|
83492
|
ROLLOVERMM6
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|
StarTech.com
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
10m to 15m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
N/A
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|












































































































































































































