Be the first to review this product
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
In stock
SKU
ROLLOVERMM6
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollover Cable - RJ45 M/M
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| SKU | ROLLOVERMM6 |
| EAN | 0065030844048 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
This 6ft Cisco Console Cable/Rollover cable is a cost-effective replacement cable which enables you to connect your computer to your Cisco® router, server, or network equipment. This durable Cisco Console Cable is a direct replacement cable that conforms to the Yost Serial Device Wiring Standard.
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
Expertly designed and constructed of only the highest quality materials, our Cisco Console Rollover cable delivers maximum dependability and is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
- A cost-effective solution for replacing your existing Cisco Console cable/rollover cable for connecting your Computer to a Cisco server, modems, and network equipment
- Backed by StarTech.com lifetime warranty
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1.8 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 26 |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | CE, REACH |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable shape | Flat |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 0.1 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 55 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£5.82
|
C2G 10m Cat5e Booted Unshielded (UTP)...
£6.30
|
C2G Cat6 Snagless Patch Cable White 10...
£7.95
|
Hot Product
StarTech.com 3m CAT6 Ethernet Cable -...
£4.93
|
Popular
StarTech.com 15m Cat5e White Molded RJ...
£7.60
|
Bestseller
StarTech.com 3m CAT6 Ethernet Cable -...
£4.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROLLOVERMM6
|
83147
|
83492
|
N6PATC3MBL
|
M45PAT15MWH
|
N6PATC3MBK
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable length |
1m to 3m
|
10m to 15m
|
10m to 15m
|
3m to 5m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





































































































































































































