Be the first to review this product
Epson C13T07A140/114 Ink bottle black pigmented, 6.7K pages 2300 Photos 70ml for Epson ET-8500
In stock
SKU
C13T07A140
114 EcoTank Pigment Black ink bottle
- Ultra-low-cost printing: Print up to 2,300 photos with one set of ink bottles*
- High quality prints: The grey ink produces outstanding black and white photos, while the pigment black ink ensures sharp text on documents
- Memories that'll last for generations: Photos will last up to 300 years in a photo album*
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to produce the best results with your EcoTank.
- Specially engineered mess-free bottles: The key-lock bottles are designed so you'll always fill the tanks with the right colour.
| Capacity | 6700.00 |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 70.00 |
| Original | Yes |
| SKU | C13T07A140 |
| EAN | 8715946687285 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Print up to 2,300 photos* with one set of Epson Claria ET Premium Ink bottles
Introducing 6-colour Epson Claria ET Premium ink. The new grey ink makes it easy to achieve outstanding black and white photos, while the pigment black ink ensures sharp text when printing double-sided documents on plain paper, making this printer a fantastic choice for every task in your home.
Low-cost printing
Ultra-low cost per page thanks to the EcoTank's innovative cartridge-free filling system with easy-to-use, mess-free bottles. Print up to 2,300 high-quality photos with one set of ink bottles*.
Photos that last for generations
Rest assured; photos printed with Claria ET Premium will last up to 300 years in a photo album*.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you. Plus, Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
Introducing 6-colour Epson Claria ET Premium ink. The new grey ink makes it easy to achieve outstanding black and white photos, while the pigment black ink ensures sharp text when printing double-sided documents on plain paper, making this printer a fantastic choice for every task in your home.
Low-cost printing
Ultra-low cost per page thanks to the EcoTank's innovative cartridge-free filling system with easy-to-use, mess-free bottles. Print up to 2,300 high-quality photos with one set of ink bottles*.
Photos that last for generations
Rest assured; photos printed with Claria ET Premium will last up to 300 years in a photo album*.
The genuine article
Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. We invest in extensive research, high-tech manufacturing facilities and put our products through rigorous tests, to deliver the best quality product to you. Plus, Epson's ink bottles are easier to use than ever before with the next generation design. The re-engineered bottles provide mess-free refills, and only allow the correct colour to be inserted into the corresponding tank.
Compatible Printers: Epson EcoTank ET-8500, Epson EcoTank ET-8550, Epson EcoTank ET-8500 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Print technology | Inkjet |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | ET-8500 |
| Country of origin | Indonesia |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black ink volume | 70 ml |
| Packaging data | |
| Package width | 57 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 130 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946688640 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13T07A140/114 Ink bottle black...
£12.12
|
Canon 0666C001/GI-490Y Ink bottle yell...
£16.80
|
Bestseller
Epson C13T03R140/102 Ink bottle black,...
£11.54
|
Popular
Epson C13T06B340/113 Ink bottle magent...
£9.74
|
Hot Product
Epson C13T06B240/113 Ink bottle cyan,...
£9.79
|
Recommended
Epson C13T06B440/113 Ink bottle yellow...
£9.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T07A140
|
0666C001
|
C13T03R140
|
C13T06B340
|
C13T06B240
|
C13T06B440
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|


















