Be the first to review this product
Epson EcoTank ET-8500
In stock
SKU
C11CJ20401CE
EcoTank ET-8500
- Stunning A4 borderless colour photos and black & white images: Features Epson's 6-colour Claria ET Premium ink
- Ultra-low-cost printing with refillable ink tanks: Prints up to 2,300 high-quality photos with one set of ink bottles*
- Wireless connectivity lets you print from anywhere: Use the Epson Smart Panel app to set up, monitor, print and more from your mobile
- Specialist features for easy photo and text printing: A4 and photo-size paper trays, two rear feeds for thicker media and double-sided printing
- Number 1 ink tank printer brand worldwide*: Over 100m EcoTank printers sold worldwide*
- Simple hassle-free ink tank system lets you refill from bottles: Plus the EcoTank key-lock bottle system ensures it's mess-free too
| Duplex printing | Yes |
|---|---|
| Market positioning | Home & Office |
| Printing | Colour printing |
| Print technology | Inkjet |
| SKU | C11CJ20401CE |
| EAN | 8715946676715 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EcoTank |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Print up to 2,300 photos with the included ink bottles*
Unleash your creativity with stunning A4 photos and documents at incredibly low cost-per-page. Print, copy and scan with ease using the impressive 10.9cm colour touchscreen, 5-way media handling and innovative 6-colour ink system. With no messy cartridges to replace and flexible connectivity features this is the perfect printer for the artistic modern family.
6-Colour Ink System
The Epson Claria ET Premium inks produce high-quality, long-lasting photos up to A4 size as well as outstanding black and white photos with the new grey ink. The pigment black ink is ideal for printing sharp text on plain papers.
Save Time and Money
This economical printer allows you to print up to 2,300 high-quality photos with one set of ink bottles*. The bottles and tanks are designed for ease of use, meaning no hassle or mess when it's time to refill.
Modern Flexibility
With full Wi-Fi, Wi-Fi Direct, and Ethernet connectivity, you can easily integrate this printer with your existing home set-up. You can also print from SD cards and USB flash drives through the 10.9cm colour touchscreen.
Artistic Media Compatibility
The ET-8500 has photo-size and A4 front paper trays plus will print directly to suitable CDs/DVDs. The rear tray accepts speciality media such as craft papers and card, whilst the A4 straight paper feed means you can print on media up to 1.3mm thick and 2m long!
Epson Smart Panel App
This app enables you to control your printer from your smart device*. Print photos, copy documents, set up and troubleshoot your printer, and let your creativity flow with a wide range of artistic templates.
Heat-Free Technology
Engineered with Micro Piezo heat-free technology, you can enjoy consistent high-speed printing, with greatly reduced energy consumption so you can save time and money.
Unleash your creativity with stunning A4 photos and documents at incredibly low cost-per-page. Print, copy and scan with ease using the impressive 10.9cm colour touchscreen, 5-way media handling and innovative 6-colour ink system. With no messy cartridges to replace and flexible connectivity features this is the perfect printer for the artistic modern family.
6-Colour Ink System
The Epson Claria ET Premium inks produce high-quality, long-lasting photos up to A4 size as well as outstanding black and white photos with the new grey ink. The pigment black ink is ideal for printing sharp text on plain papers.
Save Time and Money
This economical printer allows you to print up to 2,300 high-quality photos with one set of ink bottles*. The bottles and tanks are designed for ease of use, meaning no hassle or mess when it's time to refill.
Modern Flexibility
With full Wi-Fi, Wi-Fi Direct, and Ethernet connectivity, you can easily integrate this printer with your existing home set-up. You can also print from SD cards and USB flash drives through the 10.9cm colour touchscreen.
Artistic Media Compatibility
The ET-8500 has photo-size and A4 front paper trays plus will print directly to suitable CDs/DVDs. The rear tray accepts speciality media such as craft papers and card, whilst the A4 straight paper feed means you can print on media up to 1.3mm thick and 2m long!
Epson Smart Panel App
This app enables you to control your printer from your smart device*. Print photos, copy documents, set up and troubleshoot your printer, and let your creativity flow with a wide range of artistic templates.
Heat-Free Technology
Engineered with Micro Piezo heat-free technology, you can enjoy consistent high-speed printing, with greatly reduced energy consumption so you can save time and money.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, White |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Duplex copying | Yes |
| Number of print cartridges | 6 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Number of print cartridges | 6 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black, White |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Duplex functions | |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| DVD/CD printing | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 12 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 16 ppm |
| Copying | |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying mode | Auto |
| Duplex copying | Yes |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Duplex scanning | No |
| Storage | |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 3 |
| Print technology | |
| Number of print cartridges | 6 |
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Photo black, Yellow |
| Paper handling | |
|---|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Envelopes sizes | 10, C6, DL |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,14.8x10 |
| Borderless printing media sizes | A4 |
| Paper tray media types | Photo paper, Plain paper |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| Bluetooth | No |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| DVD/CD printing | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black, White |
| Borderless printing | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| Duplex printing | Yes |
| Design | |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Black, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| Power consumption (average operating) | 17 W |
| Power consumption (ready) | 7.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.8 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Other features | |
| Borderless printing | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.16 kWh/week |
| Control type | Touch |
| Duplex printing | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 403 mm |
| Depth | 369 mm |
| Height | 162 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson EcoTank ET-8500
£553.97
|
Popular
Brother MFC-L8900CDW multifunction pri...
£637.98
|
Hot Product
Brother MFC-L9570CDW multifunction pri...
£825.78
|
Recommended
HP Color LaserJet Pro M454dw, Print, F...
£501.60
|
New
HP Color LaserJet Enterprise MFP M480f
£743.60
|
HP LaserJet Pro M454dw Wireless Color...
£510.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C11CJ20401CE
|
MFCL8900CDWZU1
|
MFCL9570CDWZU1
|
W1Y45A#B19
|
3QA55A#B19
|
W1Y45A
|
| Manufacturer |
Epson
|
Brother
|
Brother
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Internal memory |
N/A
|
512MB to 1024MB
|
1024MB to 2048MB
|
512MB to 1024MB
|
2048MB to 3072MB
|
512MB to 1024MB
|
| Maximum resolution |
5760 x 1440 DPI
|
N/A
|
N/A
|
600 x 600 DPI
|
600 x 600 DPI
|
600 x 600 DPI
|
| Print technology |
Inkjet
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
| Ethernet LAN |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
White
|
White
|
N/A
|
White
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Printing |
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
N/A
|
Colour printing
|
N/A
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
N/A
|
Colour scanning
|
N/A
|
| Copying |
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
N/A
|
Colour copying
|
N/A
|
| Faxing |
N/A
|
N/A
|
Mono faxing
|
N/A
|
Colour faxing
|
N/A
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|















