Be the first to review this product
CipherLab 8600 handheld mobile computer 7.19 cm (2.83") 240 x 320 pixels 240 g Black, Grey
In stock
SKU
A860S2FN21NS1
ARM Cortex-M3, 2.83" LCD 240 x 320, 16MB SRAM, 16MB Flash, 2D imager, 1100mAh, 29-keys, CipherLab Operating System (cOS)
| Display | 2.83" 240 x 320 pixels |
|---|---|
| WiFi | No |
| Built-in camera | No |
| SKU | A860S2FN21NS1 |
| EAN | 5715328125148 |
| Manufacturer | CipherLab |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Being a pioneer product of new generation, the 8600 series mobile computer is designed to meet the demands of the warehousing, distribution center and manufacturing industry. This new handheld terminal operates with CipherLab Operating System (cOS), which reduces redundant programs and applications for users. Its color display also further improves readability and support rich data management. Along with value-added software, the 8600 series mobile computer is an ideal companion for your work force.
Well protected with IP65 standards and 1.8 m drop resistance, the 8600 series mobile computer is specifically designed with top durability and able to capture data from harsher environments. The handheld terminal is equipped with flexible WLAN 802.11 b/g/n and Bluetooth® 4.0, it can deliver real time data transmission more efficiently. Versatile reader options including optional RFID reader allows for wider data collection. New software like Forge Application Generator, Remote Console and Text Browser provides simple development tool, remote management and more web-based application support. The 8600 series mobile computer also comes with swappable keypads and modular charging and communication system which provide various combinations to meet your requirements.
Industry Use:
- Warehousing
- Transportation and logistics
- Manufacturing
- Healthcare
- Government
Well protected with IP65 standards and 1.8 m drop resistance, the 8600 series mobile computer is specifically designed with top durability and able to capture data from harsher environments. The handheld terminal is equipped with flexible WLAN 802.11 b/g/n and Bluetooth® 4.0, it can deliver real time data transmission more efficiently. Versatile reader options including optional RFID reader allows for wider data collection. New software like Forge Application Generator, Remote Console and Text Browser provides simple development tool, remote management and more web-based application support. The 8600 series mobile computer also comes with swappable keypads and modular charging and communication system which provide various combinations to meet your requirements.
Industry Use:
- Warehousing
- Transportation and logistics
- Manufacturing
- Healthcare
- Government
| Display | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Display diagonal | 7.19 cm (2.83") |
| Memory | |
| Internal memory | 0.016 GB |
| ROM capacity | 16 MB |
| Internal memory type | RAM |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC |
| Processor | |
| Built-in processor | Yes |
| Network | |
| Bluetooth profiles | DUN, HID, SPP |
| Data network | Not supported |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | No |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Performance | |
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black, Grey |
| Phone function | No |
| Vibrating alert | Yes |
| Keyboard layout | Numeric |
| Certification | FCC, CE, BSMI, NCC, RCM, IC, CCC, SRRC, JRL, RoHS, REACH, WEEE, ErP |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | CipherLab Operating System (cOS) |
| Power | |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 1100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 170 mm |
| Weight | 240 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | No |
| Data transmission | |
| Bluetooth profiles | DUN, HID, SPP |
| Data network | Not supported |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| RFID reader | No |
| Barcode reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Product colour | Black, Grey |
| Phone function | No |
| Vibrating alert | Yes |
| Keyboard layout | Numeric |
| Certification | FCC, CE, BSMI, NCC, RCM, IC, CCC, SRRC, JRL, RoHS, REACH, WEEE, ErP |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
CipherLab 8600 handheld mobile compute...
£690.68
|
New
Honeywell ScanPal EDA61K handheld mobi...
£704.55
|
Datalogic Skorpio X5 handheld mobile c...
£1,017.68
|
Hot Product
Honeywell EDA52 handheld mobile comput...
£851.07
|
Bestseller
Honeywell EDA52 handheld mobile comput...
£823.23
|
Recommended
Honeywell EDA52 handheld mobile comput...
£939.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A860S2FN21NS1
|
EDA61K-0NC934PGOK
|
943500013
|
EDA52-11AE34N21RK
|
EDA52-00AE31N21RK
|
EDA52-00AE61N21RK
|
| Manufacturer |
CipherLab
|
Honeywell
|
Datalogic
|
Honeywell
|
Honeywell
|
Honeywell
|
| Weight |
150g to 250g
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
| Display diagonal |
2" to 3"
|
4" to 5"
|
4" to 5"
|
5" and more
|
5" and more
|
5" and more
|
| Display resolution |
240 x 320 pixels
|
800 x 480 pixels
|
800 x 480 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
N/A
|
Qualcomm
|
Snapdragon
|
Snapdragon
|
Snapdragon
|
Snapdragon
|
| Wi-Fi |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| GPS (satellite) |
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Built-in camera |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
















