Be the first to review this product
StarTech.com 3 Port USB C Hub with Gigabit Ethernet RJ45 GbE Port - 2x USB-A, 1x USB-C - SuperSpeed 10Gbps USB 3.1/3.2 Gen 2 Type C Hub Adapter - USB Bus Powered - Aluminum - Works w/TB3~3 Port USB C Hub with Gigabit Ethernet RJ45 GbE Port - 2x USB-A, 1x
In stock
SKU
HB31C2A1CGB
StarTech.com 3 Port USB C Hub with Gigabit Ethernet RJ45 GbE Port - 2x USB-A, 1x USB-C - SuperSpeed 10Gbps USB 3.2 Gen 2 Type C Hub Adapter - USB Bus Powered - Aluminum - Works w/TB3 (HB31C2A1CGB)
- 3 PORT USB-C HUB: Expand the connectivity of a USB-C laptop or PC by adding 1x USB-C, 2x USB-A & 1x GbE ports with this SuperSpeed USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) adapter hub; Supports USB 3.0/2.0/1.0 devices
- GIGABIT ETHERNET: Add a Full Duplex Gigabit Ethernet RJ45 port for wired connectivity w/Jumbo Frames, Wake-On-Lan, 10/100/1000 Mbps auto negotiation, V-LAN Tagging, and Layer 2 Priority encoding
- MORE POWER FOR DEVICES: USB Type-C hub with data transfer speeds up to 10Gbps & power up to 15W (3A) shared with all downstream devices; Supports SSD/thumb drives, data storage, keyboards, mice, etc.
- COMPACT & PORTABLE: Lightweight USB bus powered laptop hub w/ durable aluminum housing, 9.8" (25 cm) attached USB-C host cable & small desktop form factor [3.7in (95mm) x 1.8in (45mm) x 0.6in (1.6cm)]
- WIDE COMPATIBILITY: USB-C multiport expansion hub w/ driverless setup, supporting major operating systems incl. Windows, macOS, Linux, iPadOS, Chrome OS & Android; Thunderbolt 3 (TB3) host compatible
- CONNECTIVITY TOOLS: Provided with this device, the application improves performance and security, featuring MAC Address Changer, USB Event Monitoring, Windows Layout & Wi-Fi Auto Switch utilities
| Product colour | Black,Grey |
|---|---|
| SKU | HB31C2A1CGB |
| EAN | 0065030877893 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
USB Type-C™ Hub | USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) | Gigabit Ethernet | Bus-Powered | Mac & Windows®
Expand the connectivity of your USB-C laptop with this new generation USB-C Gen 2 hub offering 10Gbps supporting greater bandwidth to connected devices and faster data transfer speeds. This bus-powered 3-Port USB-C hub plugs into the USB Type-C™ or Thunderbolt™ 3 port on your device, adding one LAN port, one USB-C port, and two USB-A ports, so you can quickly connect more USB devices.
Gigabit Network Access
For faster and more consistent network connections, the USB 3.2 Gen 2 Hub’s integrated Gigabit Ethernet port provides wired network access that is fully compatible with IEEE 802.3/u/ab standards. The GbE port also supports Wake-on-LAN (WOL), so you can remotely wake your computer over your network.
Convenient Portability and Easy Setup
This compact, lightweight USB-Type-C hub is a convenient and portable addition to your laptop accessories. The USB-C cable is built-in, and hub is bus-powered, so it draws its power directly from your computer’s USB-C port, with no external power required. That means fewer cables to carry with you when you travel. The hub can draw up to 15 Watts of power from the connected host and operating multiple bus powered devices at one time with the total available power dependent on the connected host.
The extended length attached cable of 9.8” (25 cm) provides more flexibility for longer reach connection requirements and plug and play installation.
Connect Both USB-C & USB-A Peripherals
With ports for both USB-C and USB-A peripherals, this hub is backwards compatible supporting both legacy and new USB devices. You can connect flash drives, video capture devices and external hard drives, with fast data transfer speeds of up to 10Gbps. This USB Type-C hub enhances your productivity, giving you the connections, you need while you work.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
•
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
•
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
•
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
•
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/Connectivity-Tools
HB31C2A1CGB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Expand the connectivity of your USB-C laptop with this new generation USB-C Gen 2 hub offering 10Gbps supporting greater bandwidth to connected devices and faster data transfer speeds. This bus-powered 3-Port USB-C hub plugs into the USB Type-C™ or Thunderbolt™ 3 port on your device, adding one LAN port, one USB-C port, and two USB-A ports, so you can quickly connect more USB devices.
Gigabit Network Access
For faster and more consistent network connections, the USB 3.2 Gen 2 Hub’s integrated Gigabit Ethernet port provides wired network access that is fully compatible with IEEE 802.3/u/ab standards. The GbE port also supports Wake-on-LAN (WOL), so you can remotely wake your computer over your network.
Convenient Portability and Easy Setup
This compact, lightweight USB-Type-C hub is a convenient and portable addition to your laptop accessories. The USB-C cable is built-in, and hub is bus-powered, so it draws its power directly from your computer’s USB-C port, with no external power required. That means fewer cables to carry with you when you travel. The hub can draw up to 15 Watts of power from the connected host and operating multiple bus powered devices at one time with the total available power dependent on the connected host.
The extended length attached cable of 9.8” (25 cm) provides more flexibility for longer reach connection requirements and plug and play installation.
Connect Both USB-C & USB-A Peripherals
With ports for both USB-C and USB-A peripherals, this hub is backwards compatible supporting both legacy and new USB devices. You can connect flash drives, video capture devices and external hard drives, with fast data transfer speeds of up to 10Gbps. This USB Type-C hub enhances your productivity, giving you the connections, you need while you work.
Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application
Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:
•
Advanced Windows Layout Utility : To setup and save custom windows layouts.
•
Mac Address Pass-Through Utility : To improve network security.
•
USB Event Monitoring Utility : To track and log connected USB devices
•
Wi-Fi Auto Switch Utility : Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN.
For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/Connectivity-Tools
HB31C2A1CGB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Network | |
| Full duplex | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| UASP support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Performance | |
| Full duplex | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2019 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 69 g |
| Width | 45 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 14 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 37 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 445 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case height | 430 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | Realtek - RTS5423, Realtek - RTL8153 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
StarTech.com 3 Port USB C Hub with Gig...
£45.90
|
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro...
£40.17
|
Transcend HUB3
£36.96
|
Hot Product
Lindy 7 Port USB 2.0 Metal Hub
£58.40
|
Popular
StarTech.com 4-Port USB 2.0 Hub - Meta...
£52.54
|
Bestseller
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro...
£41.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HB31C2A1CGB
|
42781
|
TS-HUB3K
|
42794
|
ST4200USBM
|
42783
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Lindy
|
Transcend
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
4
|
7
|
4
|
4
|


















































