Be the first to review this product
Satechi ST-P3D13K interface hub USB Type-C 10000 Mbit/s Black
In stock
SKU
ST-P3D13K
100 W, 4K@60Hz, USB-C, HDMI, DisplayPort, Ethernet, USB
- Supports triple external displays on Windows without third-party software
- Delivers up to 4K/60Hz via DisplayPort and 4K/30Hz via HDMI
- Dual USB-C Power Delivery supports up to 100W input and 85W output
- 13 ports including HDMI, DisplayPort, Ethernet, USB, and audio
| SKU | ST-P3D13K |
|---|---|
| EAN | 0810086361922 |
| Manufacturer | Satechi |
| Availability | In Stock |
Discover optimal connectivity
Triple Display Capabilities
Triple Display Capabilities
Elevate your setup with Multi-Stream Transport (MST) for Windows, enabling seamless triple extended displays at 4K/60Hz via DisplayPort and 4K/30Hz via HDMI on compatible devices.
Pro-Level Charging
Experience robust power delivery with the hub's dual USB-C ports, offering 100W input and up to 85W output to the host device.
Triple Display Capabilities
Triple Display Capabilities
Elevate your setup with Multi-Stream Transport (MST) for Windows, enabling seamless triple extended displays at 4K/60Hz via DisplayPort and 4K/30Hz via HDMI on compatible devices.
Pro-Level Charging
Experience robust power delivery with the hub's dual USB-C ports, offering 100W input and up to 85W output to the host device.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Hub interfaces | HDMI, RJ-45, USB Type-C, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, DisplayPort, USB 2.0 Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ports quantity | 13 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Cable length | 0.245 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.245 m |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 85 W |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Host interface | USB Type-C |
| Network | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 146.5 g |
| Width | 55.3 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.245 m |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Satechi ST-P3D13K interface hub USB Ty...
£54.98
|
Lindy 7 Port USB 2.0 Metal Hub
£55.41
|
Hot Product
StarTech.com 4-Port USB 2.0 Hub - Meta...
£52.82
|
Recommended
StarTech.com 2 Port Industrial Wall Mo...
£48.94
|
Bestseller
StarTech.com 7-Port USB 2.0 Hub - Meta...
£73.14
|
Popular
StarTech.com 7-Port USB 3.0 Hub - Desk...
£54.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST-P3D13K
|
42794
|
ST4200USBM
|
ICUSB2322I
|
ST7200USBM
|
ST7300U3M
|
| Manufacturer |
Satechi
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Ports quantity |
13
|
7
|
4
|
2
|
7
|
7
|































