Be the first to review this product
connektgear 0.2m AV Snap-In USB 2 Type B Module 25 x 50mm - Socket to Socket - White
In stock
SKU
20-0013
0.2m AV Snap-In USB 2 Type B Module 25 x 50mm - Socket to Socket - White
- Connector 1: Type B Female
- Connector 2: Type A Female
- Module Dimensions: 25 x 50mm (W x H)
- Cable length: 200mm
- Colour: White
| Product colour | White |
|---|---|
| SKU | 20-0013 |
| EAN | 5035624025240 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type B snap-in module can be used with a USB A to B cable at the rear of the unit in order to connect with your display equipment which usually has a Type B port. For superior durability, the connection is bolted and secured with an adhesive-fixed locking nut to prevent degradation over time. The back of the module also incorporates elongated retention clips specifically designed so the module cannot be pulled out when removing the front-end cables from the faceplate.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Socket type | USB |
| Sockets quantity | 2 |
| Product design | Conventional |
| Certification | REACH |
| Number of modules | 1 |
| Finish type | Matte |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 250 mm |
| Instruction sheet | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Instruction sheet | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 0.2m AV Snap-In USB 2 Type...
£3.40
|
New
Lindy CAT5e Single Wall Plate with 1 x...
£3.92
|
Recommended
Lindy CAT6 Single Wall Plate with 1 x...
£4.87
|
Lindy Dual Snap-in Block, 4 Pack
£3.05
|
Popular
Lindy Single Snap-in Block, 4 Pack
£3.12
|
Hot Product
connektgear 0.3m AV Snap-In HDMI Modul...
£3.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
20-0013
|
60568
|
60565
|
60552
|
60551
|
20-0006
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
connektgear
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
White
|
White
|
White
|







