Be the first to review this product
connektgear 1.8m USB 3.1 Connector Cable Type C Male to Type C Male 5Gbps
In stock
SKU
26-2958
1.8m USB 3.1 Connector Cable Type C Male to Type C Male 5Gbps
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: Type C Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 1.8m
- Colour: Black
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2958 |
| EAN | 5035624024939 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 3.1 Type C connector cable is engineered for maximum speed, power, and reliability. Delivering 10Gbps data transfer, this cable supports high resolution displays, rapid file transfers, docking stations, and other advanced USB 3.1 or thunderbolt compatible devices. With support for 100W power delivery (20V/5A), it provides exceptional charging capability ideal for laptops, tablets, mobile devices, and professional workstations.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5.25 mm |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 1.8m USB 3.1 Connector Cab...
£10.79
|
New
Datalogic 8-0754-12 USB cable 2 m USB...
£13.97
|
Hot Product
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£13.29
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£11.69
|
Recommended
StarTech.com 2m (6 ft) Certified Super...
£9.60
|
StarTech.com 1m (3ft) Certified SuperS...
£9.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2958
|
8-0754-12
|
90A051945
|
USB3SEXT5DSK
|
USB3CAB2M
|
USB3CAUB1M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Datalogic
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|














































































































































