Be the first to review this product
connektgear 10m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors + Ferrite Cores
In stock
SKU
26-71004K
10m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors + Ferrite Cores
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 10m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-71004K |
| EAN | 5035624022775 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | Yes |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 10m HDMI V2.0 4K UHD Conne...
£19.15
|
Bestseller
StarTech.com 7m High Speed HDMI Cable...
£26.31
|
Popular
Lenovo 2.0m HDMI HDMI cable 2 m HDMI T...
£15.40
|
Lindy 0.5m CROMO Slim High Speed HDMI...
£22.85
|
Hot Product
Lindy 1m CROMO Slim High Speed HDMI Ca...
£23.98
|
Recommended
Lindy 2m CROMO Slim High Speed HDMI Ca...
£28.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-71004K
|
HDMM7M
|
0B47070
|
41670
|
41671
|
41672
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
















































