Be the first to review this product
connektgear 15cm Mains Power Adapter - C14 Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
In stock
SKU
27-0140
15cm Mains Power Adapter - C14 Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C5 IEC Cloverleaf Female
- Rated 10 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 15cm
- Colour: Black
| SKU | 27-0140 |
|---|---|
| EAN | 5035624022812 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C5 socket is ideal if you need to convert a C13 socket to a C5 socket. This high quality cable ensures safe and reliable connection for everyday use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 0.15 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear 15cm Mains Power Adapter -...
£1.15
|
Recommended
StarTech.com 3m (10ft) Laptop Power Co...
£1.64
|
Hot Product
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Red PVC...
£1.67
|
Cablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Green...
£1.25
|
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC...
£1.69
|
Bestseller
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC...
£1.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0140
|
752E-3M-POWER-LEAD
|
42-2701
|
42-2680
|
42-2692
|
42-2711
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|











