Be the first to review this product
connektgear 1m USB 2 Android Connector Cable Type A Male to Type B Micro MHL Male
In stock
SKU
26-2945
1m USB 2 Android Connector Cable Type A Male to Type B Micro MHL Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Micro Male (MHL)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 1m
- Colour: Black
- Barcode: 5035624024281
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 26-2945 |
| EAN | 5035624024281 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 type A to micro B cable provides dependable charging and data transfer for a wide range of micro USB devices. Ideal for phones, tablets, external hard drives, cameras, and other compatible electronics, it supports transfer speeds up to 480Mbps. The cable features a durable outer jacket and reinforced connectors to ensure long-lasting performance and a secure connection. With its extended length, it offers added convenience and flexibility, making it perfect for home, office, or travel use.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 96 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 1m USB 2 Android Connector...
£0.78
|
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£0.87
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£0.91
|
Hot Product
Cablenet 3m USB 2.0 Type A Male - USB...
£0.95
|
Popular
Cablenet 2m USB 2.0 Type A Male - Type...
£1.04
|
Cablenet 2m USB 2.0 Type A Male - USB...
£0.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2945
|
26-2900
|
26-2907
|
USB2020BK
|
USB2000BK
|
32-3079
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|








