Be the first to review this product
connektgear 2m 4 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
In stock
SKU
27-4020S
2m 4 Way Surge Protected Extension Block - UK Plug to 4 x UK Sockets - White
- Connector 1: UK Plug
- Connector 2: 4 Gang UK Socket
- Plug: Fused at 13 amps
- Cable length: 2m
- Voltage rating: 250V
- Current rating: 13A
- Surge energy rated up to 375J
- Colour: White
| SKU | 27-4020S |
|---|---|
| EAN | 5035624021969 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 4 way power extension block is perfect for powering or charging multiple devices simultaneously - all from a single plug socket. The extended cable length gives you greater flexibility, allowing you to position your devices exactly where you need them for maximum convenience and comfort. It also has surge protection to ensure safe use.
| Power | |
|---|---|
| USB charging | No |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Nominal input voltage | 250 V |
| Nominal current output | 13 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 2 m |
| Power plug | Type G (BS 1363) |
| Cordless | No |
| Features | |
| Power plug type | Type G |
| Country of origin | China |
| On/off switch | No |
| Material | Plastic |
| Product colour | White |
| Wall mountable | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Quantity per box | 20 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 400 g |
| Cable length | 2 m |
| Width | 247 mm |
| Depth | 49 mm |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | No |
| Surge indicator | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 350 mm |
| Biodegradable package | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m 4 Way Surge Protected E...
£6.54
|
Hot Product
connektgear 5m 4 Way Surge Protected E...
£8.44
|
Cablenet 6 Way UK White 13Amp Surge Pr...
£7.92
|
Popular
Cablenet 4 Way UK White 13Amp Surge Pr...
£6.75
|
Cablenet 6 Way UK Black 13Amp Surge Pr...
£7.29
|
Recommended
Cablenet 4 Way UK Black 13Amp Surge Pr...
£6.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-4020S
|
27-4050S
|
42-0573
|
42-0569
|
PB-6W2MB
|
PB-4W2MB
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| AC outlets quantity |
4
|
4
|
6
|
4
|
6
|
4
|




