Be the first to review this product
connektgear 2m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
In stock
SKU
26-1684
2m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: DVI-D Male (18+1)
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 26-1684 |
|---|---|
| EAN | 5035624017719 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to DVI-D cable allows you to connect your HDMI source to a DVI-D display device, and vice versa. Designed for crisp, reliable video transmission supporting up to 1080p full HD which ensures sharp picture quality on all devices.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 4 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 2m HDMI to DVI-D Monitor C...
£3.33
|
connektgear DisplayPort to DVI-I Activ...
£3.92
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to VGA A...
£4.41
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
£3.56
|
Recommended
StarTech.com 3ft (1m) Micro HDMI to DV...
£3.23
|
Hypertec 127376-HY video cable adapter...
£3.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-1684
|
26-0701
|
MDP2VGAW
|
DP2DVI2MM6
|
HDDDVIMM1M
|
127376-HY
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Hypertec
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
N/A
|
DVI-D
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-I
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
N/A
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|

















