Be the first to review this product
connektgear 2m HDMI to HDMI Mini Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-7199
2m HDMI to HDMI Mini Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Male
- Connector 2: HDMI Mini Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 26-7199 |
|---|---|
| EAN | 5035624023789 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to mini HDMI cable allows you to connect from the source to your display device and is bi-directional, meaning you can use either end as the source end.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | No |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type C (Mini) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package weight | 400 g |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 400 g |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m HDMI to HDMI Mini Conne...
£8.39
|
Popular
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable...
£9.48
|
Hot Product
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
£8.99
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) HDMI Cable - 4K...
£6.83
|
StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cab...
£9.24
|
Recommended
StarTech.com 3ft HDMI Female to Male A...
£8.53
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7199
|
HDMIEXTAA6IN
|
HDMM3M
|
HDMM2M
|
HDADMM3M
|
HDMIPNLFM3
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type C (Mini)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|




















































