Be the first to review this product
connektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
In stock
SKU
26-70204K
2m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70204K |
| EAN | 5035624022744 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI cables provide crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | No |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Connec...
£2.90
|
New
Belkin High Speed HDMI 1m HDMI cable H...
£3.72
|
Recommended
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable H...
£4.19
|
StarTech.com 5m / 16 ft CL3 Rated HDMI...
£4.17
|
Popular
Tripp Lite P568-006 High-Speed HDMI to...
£2.86
|
Hot Product
connektgear 3m HDMI V2.0 4K UHD Connec...
£3.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70204K
|
HDMI0018G-1M
|
HDMI0018G-2M
|
HD3MM5MW
|
P568-006
|
26-70304K
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Belkin
|
Belkin
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
connektgear
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|






















