Be the first to review this product
connektgear 2m USB 3 Connector Cable A Male to B Male - SuperSpeed
In stock
SKU
26-2952
2m USB 3 Connector Cable A Male to B Male - SuperSpeed
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 26-2952 |
|---|---|
| EAN | 5035624023475 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 3 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long lasting performance. Supporting speeds up to 5Gbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 80 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 640 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 6100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 2m USB 3 Connector Cable A...
£2.31
|
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
£2.07
|
Popular
StarTech.com 3 ft Black USB 2.0 Extens...
£2.88
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft Black USB 2.0 Extens...
£3.08
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
£1.96
|
New
V7 Black USB Extension Cable USB 2.0 A...
£1.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2952
|
81567
|
USBEXTAA3BK
|
USBEXTAA6BK
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
V7E2USB2EXT-1.8M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
C2G
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
V7
|
V7
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|












































