Be the first to review this product
connektgear 3m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
In stock
SKU
30-0007
3m ADSL Broadband High Speed Modem Cable RJ11 Male to RJ11 Male
- Connector 1: RJ11 Male
- Connector 2: RJ11 Male
- Gold plated contacts
- Cable length: 3m
- Colour: White
| SKU | 30-0007 |
|---|---|
| EAN | 5035624006782 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our ADSL modem cable is designed for optimal signal transfer and is the perfect link between your wall socket and your ADSL modem. This ensures fast, stable, and reliable internet connection for all your online activities.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 3 m |
| Country of origin | China |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Weight | 20 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Weight | 20 g |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | White |
| Cable type | Round |
| Cable length | 3 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Connector 1 | RJ-11 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| Master (outer) case gross weight | 400 g |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 3m ADSL Broadband High Spe...
£0.77
|
Cablenet 3m RJ11-RJ11 6p4c (All Lines)...
£0.84
|
connektgear 2m ADSL Broadband High Spe...
£0.71
|
|---|---|---|---|
| SKU |
30-0007
|
22-2863
|
30-0006
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cablenet
|
connektgear
|
| Connector 1 |
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
| Connector 2 |
RJ-11
|
RJ-11
|
RJ-11
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|

