Be the first to review this product
connektgear 3m Indoor Rubber Cable Protector 19 x 9.5mm Internal Channel - Black
In stock
SKU
90-0290
3m Indoor Rubber Cable Protector 19 x 9.5mm Internal Channel - Black
- Dimensions outer: 76 x 16mm (W x H)
- Dimensions Internal channel: 19 x 9.5mm (W x H)
- Colour: Black
| SKU | 90-0290 |
|---|---|
| EAN | 5035624024168 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our rubber cable protectors are perfect if you need to cover cables running along the floor in order to prevent accidents. These have sloping edges so that office chairs can pass over smoothly. The internal channel is also made to hold multiple cables to keep the room tidy.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Rubber |
| Number of cable ducts | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19.5 mm |
| Weight | 5 kg |
| Thickness | 9.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 3m Indoor Rubber Cable Pro...
£13.59
|
Bestseller
Cablenet RJ45 Snagless Boot 8mm Black...
£16.04
|
Cablenet RG174/179 Strain Relief Boot...
£13.44
|
Recommended
Lanview LVT-SC-O cable accessory
£16.49
|
Popular
Lanview LVT-SC-W cable accessory
£16.49
|
Lanview LVT-SC cable accessory
£16.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-0290
|
22-2091
|
BOOT-174GR
|
LVT-SC-O
|
LVT-SC-W
|
LVT-SC
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Lanview
|
Lanview
|
Lanview
|
| Product type |
N/A
|
Cable boot
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|












