Be the first to review this product
connektgear 3m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
In stock
SKU
26-0030MM
3m VGA Monitor Connector Cable - Male to Male - Fully Wired
- Connector 1: VGA Male (HD15M)
- Connector 2: VGA Male (HD15M)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 3m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| SKU | 26-0030MM |
| EAN | 5035624020283 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our VGA cables transmit a standard analogue video signal between a computer and a display device, such as a monitor, projector or TV. Featuring a 15 pin connector on each end, the VGA cable carries high resolution video signals and is commonly used with legacy devices. Known for its reliability and versatility, it supports resolutions up to 1920×1080p (Full HD) depending on cable quality and device compatibility. Ideal for office setups, presentations, and extending displays, a VGA cable remains a trusted choice for connecting visual output devices in both personal and professional environments.
| Features | |
|---|---|
| Ferrite bead | No |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Molded cable boot | Yes |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 381 g |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package weight | 7 g |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Quantity per box | 25 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Quantity per box | 25 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 3m VGA Monitor Connector C...
£3.50
|
Hot Product
connektgear 2m VGA Monitor Connector C...
£2.81
|
Bestseller
StarTech.com 1m Coax High Resolution M...
£5.01
|
Popular
Cablenet 2m SVGA DDC2 HD15 Male - Male...
£4.05
|
Cablenet 3m SVGA DDC2 HD15 Male - Male...
£3.88
|
New
Hypertec 119710-HY VGA cable 3 m VGA (...
£2.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0030MM
|
26-0020MM
|
MXTMMHQ1M
|
32-1020
|
32-1030
|
119710-HY
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Hypertec
|
| Connector 1 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|



