Be the first to review this product
connektgear 5m HDMI V2.0 4K UHD Extension Cable - Male to Female Gold Connectors
In stock
SKU
26-70504K/MF
5m HDMI V2.0 4K UHD Extension Cable - Male to Female Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: HDMI Type A Female
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70504K/MF |
| EAN | 5035624024731 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our male to female HDMI extension cable is designed to extend the reach of your existing HDMI connection without sacrificing signal quality. Providing crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video, designed for superior performance for all set ups. Built with gold plated connectors and shielded wiring, it ensures reliable signal transmission, reduced interference, and long lasting durability. The flexible, strain relief design provides easy installation, whether you're connecting a TV, monitor, gaming console, laptop, projector, or streaming device.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | No |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 350 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 5m HDMI V2.0 4K UHD Extens...
£9.79
|
Popular
StarTech.com 6 in HDMI Extension Cable...
£9.48
|
Hot Product
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
£8.99
|
Bestseller
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable -...
£13.01
|
StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cab...
£9.32
|
StarTech.com 3ft HDMI Female to Male A...
£8.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70504K/MF
|
HDMIEXTAA6IN
|
HDMM3M
|
HDMM5M
|
HDADMM3M
|
HDMIPNLFM3
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|



















































