Be the first to review this product
connektgear 5m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
In stock
SKU
26-2908
5m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 26-2908 |
| EAN | 5035624013933 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long lasting performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 130 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 130 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 5m USB 2 Connector Cable T...
£1.53
|
Popular
C2G 3m USB 2.0 A/B Cable - Black
£2.07
|
Hot Product
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to U...
£1.96
|
New
V7 Black USB Cable USB 2.0 A Male to M...
£1.72
|
Recommended
V7 Black USB Extension Cable USB 2.0 A...
£1.88
|
StarTech.com 0.5m Mini USB 2.0 Cable -...
£2.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2908
|
81567
|
V7E2USB2AB-1.8M
|
V7E2USB2AMCB-01M
|
V7E2USB2EXT-1.8M
|
USB2HABM50CM
|
| Manufacturer |
connektgear
|
C2G
|
V7
|
V7
|
V7
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
Mini-USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





















