Be the first to review this product
connektgear AV Single Faceplate - 2 Module 86 x 86mm Flat Edge - White
In stock
SKU
20-0000
AV Single Faceplate - 2 Module 86 x 86mm Flat Edge - White
- Dimensions: 86 x 10 x 86mm (W x H x D)
- Flat edge style
- Colour: White
| Product colour | White |
|---|---|
| SKU | 20-0000 |
| EAN | 5035624024762 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our faceplate is designed to complete your AV installation by securely holding two modules. Although referred to as a “single-gang faceplate,” this term relates to the compatible back box size. The faceplate actually accommodates two modules within it's compact form. Featuring a flat profile for a sleek finish, it offers superior durability thanks to its rigid polymer construction - enhancing module stability, particularly along the ledge where each module clips in.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product design | Screwless |
| Certification | REACH |
| Number of modules | 2 |
| Finish type | Matte |
| Weight & dimensions | |
| Width | 86 mm |
| Height | 86 mm |
| Thickness | 8.6 cm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 112 mm |
| Instruction sheet | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Instruction sheet | No |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
connektgear AV Single Faceplate - 2 Mo...
£2.04
|
Hot Product
Lindy Dual Snap-in Block, 4 Pack
£3.05
|
Bestseller
Vision TC3 BLANK wall plate/switch cov...
£1.99
|
Recommended
connektgear AV Single Back Box - 2 Mod...
£2.35
|
Cablenet LJ6C Faceplate Single Gang 1...
£2.83
|
Cablenet 2 Port Keystone Housing (25mm...
£1.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
20-0000
|
60552
|
TC3 BLANK
|
20-0004
|
72-3370
|
HCIFP-47BK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Lindy
|
Vision
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
| Product colour |
White
|
White
|
White
|
White
|
White
|
Black
|






