Be the first to review this product
connektgear HDMI to VGA Active Adapter - Male to Female (HDMI Source)
In stock
SKU
26-0703
HDMI to VGA Active Adapter - Male to Female (HDMI Source)
- ADAPTER
- Connector 1: HDMI Type A Male
- Connector 2: VGA Female (HD15F)
- Connector 3: USB Micro Socket (Power)
- Connector 4: 3.5mm Socket (Audio)
- Gold plated connectors
- Cable length: 245mm
- Colour: Black
- CABLE
- Connector 1: 3.5mm Male
- Connector 2: 3.5mm Male
- Cable length: 1m
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-0703 |
| EAN | 5035624024199 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our HDMI to VGA adapter allows you to upgrade your connectivity, designed to seamlessly convert digital HDMI signals into clear, sharp VGA output. Perfect for connecting modern HDMI enabled laptops, desktops, or media players to older VGA only monitors, projectors, or displays, this compact adapter ensures compatibility without sacrificing image quality.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.245 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear HDMI to VGA Active Adapter...
£10.63
|
StarTech.com 15 ft HDMI to DVI-D Cable...
£11.09
|
Hot Product
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£13.28
|
Lindy DVI-D Female to HDMI Male Adapte...
£14.03
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£12.57
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0703
|
HDMIDVIMM15
|
41004
|
41227
|
DP2HDMI
|
MDP2DVI
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
DVI-D
|
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-I
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|










































































