Be the first to review this product
connektgear HP535 USB Type C Wired Earphone with Noise Isolation and In-line Mic - Black
In stock
SKU
24-1535
HP535 USB Type C Wired Earphone with Noise Isolation and In-line Mic - Black
- In-ear style earphones
- Passive noise isolation
- Interchangeable ear buds
- Two year warranty
- Cable length: 1.2m +/- 5%
- Max power input: 3mW
- Working voltage: 4.5V
- Speaker size: 9mm
- Impedance: 32Ohm +/- 15%
- Sensitivity: 102 +/- 3dB
- Frequency range: 20Hz - 20,000Hz
- Noise isolating
- Colour: Black
| SKU | 24-1535 |
|---|---|
| EAN | 5035624068742 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB Type C earphones are perfect for those who require comfort, reliability and high quality sound for day to day listening. Equipped with an in-line microphone controller, these earphones allow you to answer calls without reaching for your phone. Also, by using the interchangeable ear buds, you can maximise comfort and noise isolation by choosing the size that perfectly fits your ear.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Country of origin | China |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Wearing style | In-ear |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Cable length | 1.2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear HP535 USB Type C Wired Ear...
£4.58
|
Recommended
connektgear HP512 Stereo PC On-Ear Hea...
£4.46
|
Popular
V7 HA520-2EP headphones/headset Wired...
£4.92
|
V7 HA310-2EP headphones/headset Wired...
£3.96
|
Hot Product
connektgear HP530 Stereo PC On-Ear Hea...
£6.08
|
Bestseller
connektgear HP531 Stereo Mobile On-Ear...
£6.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-1535
|
24-1512
|
HA520-2EP
|
HA310-2EP
|
24-1530
|
24-1531
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
V7
|
V7
|
connektgear
|
connektgear
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
N/A
|
Office/Call center
|
Music
|
Music
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headphones
|
Headphones
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Not available
|
Not available
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|







