Be the first to review this product
connektgear MO543 USB Full-Size 4 Button Optical Mouse - Black
In stock
SKU
24-0543
MO543 USB Full-Size 4 Button Optical Mouse - Black
- Interface: USB 2 Type A
- Cable length: 1.35m_x000D_
- Buttons: 4_x000D_
- Resolution: 800/1200/1600dpi_x000D_
- Dimensions: 122 x 66 x 38.43mm_x000D_
- System compatibility: System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)_x000D_
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 4 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 24-0543 |
| EAN | 5035624023765 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our 4 button, full-size USB 2 Type A mouse is designed for comfortable use by both left and right handed users. Its
adjustable high-resolution sensor provides precise cursor control, and the rubberised coating ensures a comfortable grip. The symmetrical design makes it easy to use for everyone in any environment.
adjustable high-resolution sensor provides precise cursor control, and the rubberised coating ensures a comfortable grip. The symmetrical design makes it easy to use for everyone in any environment.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 2 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Certification | REACH |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 2 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Laser colour | Red |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Certification | REACH |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 4 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.2 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Laser colour | Red |
| Product colour | Black, White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Certification | REACH |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | Black, White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Plastic |
| Retractable cable | No |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Keypad integrated | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Ergonomics | |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.2 m |
| Retractable cable | No |
| Antimicrobial surface | Yes |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 63 mm |
| Depth | 116 mm |
| Height | 35 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 160 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, UKCA |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Weight | 80 g |
| Warranty period | 2 year(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear MO543 USB Full-Size 4 Butt...
£4.37
|
Hot Product
Logitech B100 Optical USB Mouse
£4.73
|
Recommended
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£3.67
|
Bestseller
Kensington Mouse - in - a - Box Wired
£5.80
|
Popular
V7 Optical LED USB Mouse
£4.93
|
CHERRY MC 1000 Corded Mouse, Pale Grey...
£5.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24-0543
|
910-003357
|
910-003360
|
K72356EU
|
MV3000010-5EC
|
JM-0800-0
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Logitech
|
Logitech
|
Kensington
|
V7
|
Cherry
|
| Buttons quantity |
4
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
N/A
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|






















