Be the first to review this product
connektgear Single IDC RJ45 Shuttered Module 25 x 50mm (Cat6) - White
In stock
SKU
90-0103
Single IDC RJ45 Shuttered Module 25 x 50mm (Cat6) - White
- Dimensions: 25 x 50mm (W x H)
- Colour: White
| SKU | 90-0103 |
|---|---|
| EAN | 5035624022478 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our single CAT6 module provides a simple and effective solution for creating a single CAT6 network port, allowing you to connect RJ45 cables directly into your network system. Designed for performance and ease of installation, this module is ideal for both residential and commercial applications.
| Features | |
|---|---|
| Construction type | Flat |
| Product colour | White |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | Terminal |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable types supported | Cat6 |
| Certification | REACH |
| Label holder | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 10 g |
| Packaging data | |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 153 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear Single IDC RJ45 Shuttered...
£1.43
|
Cablenet F Type Female - Female Keysto...
£1.53
|
Cablenet Cat6 UTP Punch Down Keystone...
£2.03
|
connektgear Single IDC RJ45 Shuttered...
£1.29
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
90-0103
|
HCIFP-25
|
72-3693
|
90-0102
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
connektgear
|
| Product colour |
White
|
White
|
Black
|
White
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
F connector
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
Terminal
|
F connector
|
IDC
|
Terminal
|
| Construction type |
Flat
|
Flat
|
Flat
|
Flat
|



