Be the first to review this product
connektgear USB 2 Adapter Type C Male to B Micro MHL Female - with OTG function
In stock
SKU
26-0440
USB 2 Adapter Type C Male to B Micro MHL Female - with OTG function
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: Type B Micro Female (MHL)
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Colour: Black
| SKU | 26-0440 |
|---|---|
| EAN | 5035624027268 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB Type C to micro B adapter allows you to connect devices with a micro B port to newer Type C devices for charging, data transfer or other reasons.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector 2 | USB Type-B |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Cable length | 0.051 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Housing material | Gold, Nickel |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Certification | REACH |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 96 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 25 g |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.051 m |
| Country of origin | China |
| Housing material | Gold, Nickel |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Housing material | Gold, Nickel |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Cable length | 0.051 m |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear USB 2 Adapter Type C Male...
£1.39
|
Popular
StarTech.com DB9 to RJ45 Modular Adapt...
£2.03
|
Bestseller
connektgear USB 3 Adapter Type C Male...
£1.75
|
Recommended
Cablenet Cat6a UTP IDC Punchdown Type...
£1.92
|
Cablenet USB 3.1c Male - USB3.0 Type A...
£1.51
|
Hot Product
Cablenet Cat5e RJ45 UTP Female-Female...
£1.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0440
|
GC98MF
|
26-0430
|
22-2147
|
24-0310
|
22-2126
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
connektgear
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|













