CoreParts CP-SSD-2.5-TLC-512 internal solid state drive 512 GB 2.5"
In stock
SKU
CP-SSD-2.5-TLC-512
512GB 2.5" SATA Internal SSD 3D NAND Technology 550/510 Read/Write (MB/S) with SMI2259XT/Maxio Controller - Bulk Packaging (plastic bag)
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Refurbished for a sustainable future
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| Component for | PC/notebook |
| SKU | CP-SSD-2.5-TLC-512 |
| EAN | 5704174221975 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| Features | |
| Component for | PC/Laptop |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Performance | |
| Component for | PC/Laptop |
| Design | |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 60 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 120 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package type | Box |
| Screws included | No |
| Technical details | |
| Connector(s) | SATAIII |
| SSD form factor | 2.5" |