Be the first to review this product
CoreParts CPSSD-M.2SATA-512GB internal solid state drive M.2 Serial ATA
In stock
SKU
CPSSD-M.2SATA-512GB
M.2 SATA III 2280 512GB SSD M.2 SATA III 2280
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 36 month Warranty
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | SLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| Component for | PC/Notebook |
| SKU | CPSSD-M.2SATA-512GB |
| EAN | 5704174605102 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
In CoreParts you will find a wide range of alternative SSD’s that match the performance of your original SSD with different sizes, Nand Flash and capacities, for Consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 512 GB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD capacity | 512 GB |
| Design | |
|---|---|
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 60 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 120 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 70 g |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| SSD form factor | M.2 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product